Pro koho je určen skauting:

Oslovujeme děti od šesti let. Skauting je určen pro všechny děti a mladé lidi, kteří se chtějí neustále něčemu učit a pracovat na sobě, hrát hry, užívat zábavy i svých kamarádů. Oddílová činnost se zaměřuje na hodnotovou výchovu dětí a současně vychází vstříc jejich specifickým zájmům. Programová náplň zahrnuje aktivity v oblastech jako je sport, kultura, přírodověda a další.

…skauting staví před každého cestu osobního rozvoje, pomáhá a pobízí ke zdokonalování vlastních schopností a dovedností…

Junácká organizace se dělí do tří skupin tak, aby mohly být respektovány požadavky rozdílného přístupu k různým věkovým kategoriím dětí.

Jsou to:

• Světlušky a vlčata (věk 6–11 let = 1. – 5. třída)
  • Skautky a skauti (věk 11–15 let = 6. – 9. třída)
  • Rangers a roveři (věk 15-26 let = střední a vysoká škola)
  • Oldskautky a oldskauti (věk nad 26 let = všichni ostatní dospělí)

Výchovná činnost v našem oddíle se uskutečňuje společně pro chlapce a děvčata. Program v každé skupině je vyladěn tak, aby odpovídal představám, zájmům a potřebám daného věku. Světlušky a vlčata, kteří jsou velmi hraví a teprve poznávají svět kolem sebe, provází na jejich skautské cestě vyprávění o Broučcích či příběh Mauglího z Knihy džunglí. Skauti a skautky se učí týmové spolupráci ve skupině vrstevníků, jsou podporováni v rozvoji samostatnosti a odpovědnosti. Roveři a rangers si již většinou svůj program připravují sami a v jeho rámci se snaží najít si vlastní cestu životem.

Činnost našich oddílů a střediska:

• Vlčata a světlušky – Výchovná činnost v oddíle se uskutečňuje společně pro chlapce a děvčata. Děti se učí samostatnosti, ale také kolektivní spolupráci. Také se tu učí rozvíjet čestnost, zodpovědnost, ochotě pomoci slabšímu, úctě ke starším a šetrnému vztahu k přírodě. Většinu těchto vlastností se učí nenásilnou formou her a postupným vštěpováním správného chování. Na pátečních schůzkách chodíme do přírody kousek za město, kde poznáváme přírodu, hrajeme různé hry a užíváme si legrace.
  • Skauti a skautky – Výchovná činnost v našem oddíle se uskutečňuje společně pro chlapce a děvčata. Ti mají v týdnu samostatné schůzky, které vede zkušenější člen(ka) – rádce, rádkyně nebo přímo vedoucí. Na družinovkách trénují různé znalosti formou her, hrají pohybové hry nebo chodí do přírody či za kulturou. V jejich náplni mohou být i samostatné výpravy pod vedením rádce, rádkyně nebo vedoucího.
  • Roveři a rangers – Činnost roverů a rangers probíhá již s velkým přispěním všech členů a je společná pro chlapce a děvčata. Program si vymýšlí z převážné části sami za přispění a dozoru dospělého vedoucího. Hlavní náplní jejich činnosti je výpomoc při organizování oddílových a střediskových akcí, samostatné výpravy, puťáky, návštěvy kulturních akcí atd. Při své činnosti využívají nabytých skautských zásad a dovedností, které dále prohlubují.
  • Středisko – Několikrát do roka v sobotu pořádáme výpravy do okolí Konice, ať už na zříceniny, do jeskyní nebo jen tak do lesa, kde si děti užijí spousty zajímavých her i svých nových kamarádů. Během roku jezdíme na chatu, pořádáme v klubovně Vánoční besídku, účastníme se skautských závodů, navštěvujeme akce jiných skautských oddílů. Každý rok pořádáme již tradiční Akci Noční Konice, která je určena i pro neskauty z Konice a okolí. Vyvrcholením naší činnosti bývají 2týdenní letní stanové tábory, kde hrajeme dobrodružné hry, poznáváme okolí, chodíme se koupat atd.

Co to pro mě jako rodiče znamená

Vaše dítě bude v odpoledních, víkendových a letních programech hrát hry a zárověň se při nich učit nové věci pomocí skautské výchovné metody, která využívá učení hrou a pokusem a omylem.
Odpolední schůzky probíhají pravidelně jednou týdně v domluveném čase. Je dobré dávat dětem starší oblečení, které při hrách mohou ušpinit. Děti by si s sebou měly nosit zápisník, propisku, stezku a další věci určené vedoucím družiny.
Výpravy a letní tábory jsou předem hlášeny rodičům přes děti na schůzkách. Tyto informace jsou vždy napsány i na našem webu, příp. jsou rozeslány rodičům na e-mail. Zde jsou vždy potřebné údaje, jako data a časy odjezdů a příjezdů, potřebné věci a cena výpravy.
Platby všech akcí a poplatků se většinou provádí na schůzkách, registraci a táborové poplatky je možno hradit i převodem na účet.
Výpravy se pohybují od 0 – 600 Kč a to podle délky a náročnosti akce. Letní tábory pak stojí mezi 3000-5000 Kč na 2 týdny.
Každý rok se hradí členský poplatek z něhož se část odvádí okresní a krajské radě, na ústředí Junáka a část je použita na pojištění dětí. Zbytek zůstává na činnost našich oddílů a střediska. Poplatek se přizpůsobuje požadavkům Ústřední rady Junáka a pohybuje se kolem 500 Kč.
Každé dítě si dříve či později bude pořizovat skautský kroj jehož cena se pohybuje kolem 800 Kč a vše objednáváme hromadně z internetových skautských obchodů.

„Skauting není jen o tom, co se děti naučí, ale hlavně o tom, aby získaly širší přehled a obstály v životě.“