Historie oddílu

Zde si milí návštěvníci můžete přečíst naši stručnou historii v základních bodech, které můžeme klidně nazývat historickými milníky našeho střediska.

• Jaroslav Přikryl se učil knihkupcem v Prostějově a tam vstoupil ke skautům.
  • Rudolf Huběnka se učil malířem pokojů v Olomouci.
  • V květnu 1920 založili hlídku skautů v Konici.
  • 1.10.1921 založili 1. oddíl svazu junáků-skautů republiky Československé.
  • Vedoucí byl Jaroslav Přikryl, zástupce Rudolf Huběnka.
  • První skautská klubovna byla v Zádvoří 262, založili družinu oldskautů Horní chlapci. Je to dům, kde bydlí Ladislav Šín – Bor, který obnovil skauting v Konici po revoluci.
  • Nový skautský oddíl vedli Staňa Škoda, zástupce Vít Komárek.
  • 1931 převzal vedení František Továrek, zástupce M. Jelínek. 4 družiny: Psohlavci, Kamzíci, Hadi, Sovy.
  • 1936 byl založen dívčí oddíl.
  • Vlčata byla Červená a Žlutá šestka.
  • Klubovna byla ve Smetanově ulici, dnešní prodejna STIHL.
  • Poslední vedoucí sboru před válkou Rudolf Jelínek.
  • 28.10.1940 K. H. Frank zrušil Junáka.
  • Květen 1945 obnoveno po válce v Konici, první sraz v Černé hoře.
  • 2 chlapecké oddíly, smečka vlčat, dívčí oddíl.
  • Posledním vedoucím oddílu Vítězslav Badal.
  • 1948 komunisti zrušili skauting.
  • Obnoveno v říjnu 1991, vedoucí střediska Ladislav Šín-Bor, zástupce Leopold Färber-Akela. Klubovna ve Smetanově ulici v zadní části zámku.
  • Od roku 1992 jsou stálé stanové tábory na tři týdny.
  • 1993 vyhráli skauti okresní kolo Svojsíkova závodu. V roce 1997 taktéž a v krajském kole v Ochozi u Brna skončili na 5.místě.
  • V roce 2000 vyhrála vlčata okresní kolo O totem náčelníka, reprezentace v Ostravě.
  • V roce 2001 vyhráli skauti okresní kolo Svojsíkova závodu a v krajském kole v Šumperku se umístili na 2.místě. To je zatím nejlepší umístění!
  • V roce 2002 skončila vlčata v okresním kole závodu O totem náčelníka na 2.místě a  v krajském kole na 3.místě.
  • V březnu 2003 přebírají vedení střediska Jaroslav Nedbal-Jogin, zástupce Vladimír Hirt-Kartágo.
  • V létě 2003 se poprvé nekonal stálý tábor. Místo něj byl tábor putovní (puťák) na 8 dní.
  • Od roku 2004 opět tábory stálé.
  • 21.-22.4.2006 se koná první ročník „Akce Noční Konice“ na počest svátku skautů a Dne Země. Ta se poté stává tradiční. Účastní se jí i další oddíly prostějovského okresu.
  • V roce 2006 pro nedostatek dětí se koná tábor na Baldovci, který pořádá oddíl z Čech pod Kosířem. Po domluvě pak střídavě pořádá tábor Konice a Čechy pod Kosířem, účastní se i oddíly z Plumlova a Kostelce na Hané.
  • V roce 2007 se z prostějovského střediska odlučuje oddíl z Čech pod Kosířem pod vedením Stanislavy Greplové a jeho činnost pokračuje pod střediskem v Konici.
  • V roce 2009 se z prostějovského střediska odlučuje oddíl ze Ptení pod vedením Milana Kalčíka – Chiakseeho a jeho činnost pokračuje pod střediskem v Konici.
  • V únoru 2010 založen Roverský kmen s názvem Scoia’tael [Skoatajl] – veverky – elfská komanda
  • V září 2010 zakládá naše středisko družinu v Přemyslovicích – vede jej Lukáš Hejda – Shrek a družinu ve Stražisku – vede jej Milan Kalčík – Chiaksee. Družina ve Stražisku nemá dlouhého trvání.
  • V dubnu 2011 vyhráli skauti okresní kolo Svojsíkova závodu. V krajském kole v červnu se umístili na 6.místě.
  • V lednu 2012 se oddíl ve Ptení přetváří na vodní skauty. Jsou tu také úvahy o založení vlastního skautského střediska Vodních skautů.
  • 5.5.2012 naše středisko v Konici poprvé pořádalo základní kolo Závodu vlčat a světlušek. Naše koedukovaná šestka se umístila na 2.místě a v krajském kole v Mostkovicích na 5.místě.
  • Od září 2012 se otevírají nově 6.oddíl vlčat a žabiček Rakaia na Plumlově, 7.oddíl  vlčat a skautů Puhoia ve Vrbátkách, 8. oddíl žabiček a skautek Paringa opět ve Vrbátkách a také klub dospělých Waitangi už zase ve Vrbátkách. Vše pod hlavním vedením Milana Kalčíka – Chiakseeho pod oddílem ve Ptení. Ten se take pokusil založit vlastní středisko Vodních skautů. Zatím neúspěšně. S vedením ve ptení pomáhá Eva Dokoupilová, Radek Dokoupil – Bimbo, v Plumlově Radek Dokoupil – Bimbo, ve Vrbátkách Jiří Zedníček, Miloslav Strouhal – Sumec, Helena Zedníčková.
  • V tomto rozměru se již zrodilo označení „Vodní skauti z Hané“.
  • Do spádovější Konice se od nás oddělila družina Lvíčat Přemyslovice a postupným omezováním činnosti ve Ptení nakonec došlo u tamního oddílu ke zrušení, resp. jeho přesunutí a přejmenování na oddíl Kralice na Hané.
  • V průběhu roku 2013 se rodí 5. oddíl vodních skautů v Kralicích na Hané pod jménem Waikata a plumlovskému oddílu Rakaia se podařilo získat velkou místnost na nádvoří zámku Plumlov.
  • 8.11.2013 vzniká samostatný vodácký „Přístav Tamatea Vrbátky“, čemuž předcházelo schválení Okresní radou organizace Junák a také uspořádání ustanovujícího sněmu přístavu (6.11.2013). Do tohoto nového přístavu vodních skautů se přesouvají oddíly z Vrbátek, Plumlova a Kralic na Hané. V konickém středisku zůstávají oddíly z Konice a Čech pod Kosířem.
  • 25.-26.5.2018 v Rudě nad Moravou konická vlčata a světlušky poprvé vyhráli Krajské kolo závodu O totem náčelníka a stužku náčelní v chlapecké kategorii. V následujícím celostátním kole 21.-23.9.2018 v Kostelci nad Černými lesy se umístili na krásném 9.místě ze 14 startujících šestek.
  • 12.9.2020 se konají oslavy ke 100 letům od založení skautingu v Konici
  • Září 2021 vzniká kmen mladších roverů. Později si dávají název Porosti

Ke stažení:
Historie skautingu ve světě a ČSR
Historie skautingu v Konici
Historie skautingu v Konici v bodech