Roverská výprava do Lipové na Hrádek 30.3.2014 - dlouhá verze

Druhá letošní výprava našeho roverského kmene Scoia´tael směřovala do Lipové k malému hradu, který tam nějaký obyvatel vyskládal z kamene. Sešli jsme se na vlakovém nádraží v Konici v 9:00h velitelského času, v tomto složení: Zbyňa Švec, Honza Novák – Hrom, Jarda Procházka – Mravenec, Honza Procházka, Radim Eliáš – Had, David Hirt – Svišť, Vlaďa Hirt – Kartágo a Filip Pírek – Flipr se k nám přidal v Čuníně. Jako hosté s námi šly Martina Vlková a Míša Hynková. Vystoupili jsme z motoráku na Stražisku a vyrazili po Zbyňovým vedením po červené značce. V nějaké zahradě někdo kácel strom a Had se Zbyňou jako lesák s pracovníkem rizikového kácení se to jali komentovat. Za družného hovoru jsme pokračovali vpřed. Jelikož se před námi zvedal čím dál větší kopec, družný hovor mírně ubral na obrátkách. Někteří jedinci se nám vzádu lehce vzdalovali, ale na místech pauzy zase dohnali. Minuli jsme Suchodol a pokračovali terénem dále po červené. Krajina byla krásná, takže cesta rychle ubíhala a my se za chvíli ocitnuli v Seči. Zastavili jsme se v penzionu, abychom doplnili potřebné tekutiny, které jsme doposud vypotili. Výzdoba zde sice byla stylová, některým se však zdála spíše až přeplácaná. Však také penzion již nedosahuje své bývalé slávy z dob devadesátých let. Lipová je už nedaleko, takže nezbývá než vyrazit. Za Sečí jsme se přepojili na žlutou trasu a došli až do Lipové. Tu jsme prošli durch a pak už Flipr začal hledat nedostavěný Hrádek. Za chvíli jej našel. Byla to jen rozestavěná kulatá věž. Stavitel se na tomto naučil a pak začal stavět ten druhý, turisticky navštěvovaný. K tomu jsme po krátké pauze také dorazili. Bylo zde i ohniště, takže po prohlídce Hrádku jsme rozdělali oheň a opekli klobásy a buřty. Honza P. měl s sebou i věci na guláš, ale nikdo nepočítal s vařením, tak ingredience nakonec přikusoval k opečené klobáse. Měl sebou i čínské zelí, papriku, takže my ostatní jen záviděli, jak se před náma ládoval. Po jídle jsme znovu prolezli celou stavbu a udělali nezbytnou společnou fotku. Pomalu jsme se vydali na zpáteční cestu. Plán byl pod vedením Fliprovy GPS navigace jít přímo do Runářova. Snad se nám to i v celku dařilo. Vzali jsme to kolem Labutic přes Lhotu u Konice. Zde nám Mravenec ukázal Mrtvý hřbitov. Byl to starý nepoužívaný hřbitov, kde zůstalo jen pár náhrobků a polorozpadlá kaple. Podle mohutných pařezů pokácených stromů bylo zřejmé, že je hřbitov dlouho nepoužíván. Na zbylých náhrobcích byly pouze německé nápisy. Pak už jsme pokračovali směr Runářov. Zamířili jsme se občerstvit do místní hospůdky. Odsud nás opustil Flipr, který šel už rovnou do Čunína. Mravenec nám ještě ukázal svůj dům a pak jsme to střihli rovnou do Konice přes Skautskou skálu, kterou někteří viděli poprvé. Konice už je coby kamenem dohodil a dnešní výprava tak dospěla do svého konce.