Vánoční besídková pařba 13.-14.12.2013 - dlouhá verze

Sraz na letošní pařbu jsme dali v 15:00h. Včas tam bylo jen pár dětí. I já byl ve skluzu, protože jsem musel ještě pro stromeček, aby nám měl Ježíšek kam dát dárečky. Pak už jsme začali s úklidem a přípravami. Nazdobili jsme nejen stromeček, ale i stůl a to cukrovím a dalšími dobrotami. Sešli jsme se nakonec v tomto složení: Zelená šestka – Michal Krejčí, Terka Greplová, Matyáš Grepl, Tom Šilhan, Amálka Mlynárová, Bohdanka Švecová, Denča Ochranová; Hnědá šestka – Táňa Vrtková; Sokoli – Beky Leckie, Klárka Švecová, Ráďa Švec, Valča Pírková, Aneta Gottwaldová; roveři a vedení – Erik Leckie, Vlaďa Hirt – Kartágo; hosté – Ladislav Šín – Bor, Leopold Färber – Akela. Zahájili jsme pokřiky jednotlivých šestek a družin a pak jsme si něco řekli o Vánočních zvycích. O Vánocích nám řekli také Bor s Akelou. Hlavně o tom, jak se slavili, když byli oni malí. Pak už jsme za postupného uždibování cukroví a brambůrek začali sledovat fotovideo z tábora. Letos jej dělala Domča z Kostelce na Hané za pomoci Káji. Všem se nám moc líbilo a zavzpomínali jsme tak na slunné dny na táboře. Pak už následovalo zkoušení jednoho Vánočního zvyku a to odlévání olova. Na minulých besídkách jsme toto zkoušeli s voskem, ale letos už to bylo opravdické olovo. Tavení nad plamenem svíčky by bylo moc zdlouhavé, tak jsem donesl plynovou bombu s hořákem a olovo jsme tavili v plechovce. První pokusy byly takové všechny stejné. Dělali jsme samé kapky. Až po několika pokusech jsme zjistili, že před litím je dobré plechovkou zatřepat. Pak už deckám začaly vznikat různé tvary. Po posledním odlitku jsem vzal vykládací list a dělali jsme výklad, co který obrazec znamená a co koho čeká. Pak jsme vyběhli před klubovnu, zahrát si několik her. Ale hlavně vlčata se světluškami byli pořád nervózní a stále se ptali, kdy přijde Ježíšek. Po provětrání se jsme se vrátili do klubovny. Za chvilku jsme byli naskládaní u stromečku a mohlo začít předávání dárečků. Byl tam nějaký pro každého. Někteří dostali jmenovitě od kamarádů a všichni pak ode mě vzpomínkové DVD s fotkami z akcí za uplynulý rok. Pak dostal Ráďa za úkol losovat společné dárečky. Tj, že každý něco malého donesl, dal do velkého hrnce a Ráďa to poté losoval po slepu a rozdával. Naštěstí se nestalo, že by někdo dostal svůj vlastní dáreček. Pak už přišel na řadu přípitek. Dětské šampaňské jsme rozlili každému do hrnečku a samozřejmě si nezapomněli přiťuknout na Nový rok 2014. Po večeři jsme si pustili film Sám doma. Tuto vánoční komedii si pouštíme snad na každé besídce. Po filmu jsme se oblékli a vyrazili ven na vycházku. Tuto jsme spojili s ohňostrojem na kopci na Badalce. Cestou zpět jsme se ještě zastavili na náměstí a zahráli na Schovávanou. Po návratu nás čekal další film a pak už hurá do hajan.
Po budíčku byla rozcvička. Dlouhé proběhnutí dítka dokonale probudilo a tak když se vrátila, mohla se zakousnout do snídaně, kterou jsem mezitím připravil. Po snídani jsme si pustili ještě jeden poslední film. Přišel nás navštívit taky Štěpán, který tu s námi nemohl být, protože je nemocnej. Tak aspoň předal Michalovi dárek a pak se s námi rozloučil. Na film jsme se bohužel nedodívali, jelikož nás už čekal úklid a ukončení. Besídku jsme si všichni užili a teď se můžeme těšit na Vánoce a prázdniny.