Vánoční besídková pařba 8.-9.12.2012 - dlouhá verze

Sešli jsme se v sobotu ve 14h u klubovny. Stromeček jsme měli už nazdobený z páteční schůzky, takže jsme ještě jen trošku douklízeli, nachystali cukroví, brambůrky, pití a další dobroty na stůl. O půl třetí jsme konečně zahájili při této účasti: Zelená šestka - Tomáš Šilhan, Michal Krejčí, Štěpán Bednář; Hnědá šestka – Filip Matůš, Víťa Lipenský, Klárka Švecová; Sokoli – Honza Rozsíval, Matěj Mlynár, Aneta Gottwaldová, Erik Leckie, Ráďa Švec, Marek Vičar – Vinči, Valča Pírková; vedoucí – Vlaďa Hirt – Kartágo; hosté – Bohdanka Švecová, Elenka, Honza Novák – Hrom, Filip Pírek – Flipr, Míša Hynková. Zahájili jsme koledou Narodil se Kristus pán a pak jsem přítomným dítkům přečetl něco o Vánocích, proč se slaví, kde byl první Vánoční stromeček v česku a další zajímavosti. Pak už jsme konečně pustili netrpělivě očekávané fotovideo z tábora. Byla to necelá hodinka nabitá vzpomínkami na tábor. Jak nám tam bylo krásně. Tato část Vánoční besídky opět slavila velký úspěch. Poté co jsme zavzpomínali a těm co na táboře nebyli, udělali chutě, jsme si vyzkoušeli jeden z Vánočních zvyků. A to pouštění skořápkových lodiček se svíčkou. Každý dostal skořápku, zakápnul si do ní voskem svíčku a pak ji dal do hrnce s vodou. Všichni jsme napjatě sledovali, jak svíčky hoří, a která skořápka se kamarádí s jinou skořápkou. Podle chování skořápkových lodiček se odhaduje budoucnost. A komu svíčka zhasne nebo dohoří jako první, ten z nás prý umře nejdřív. Tato nevděčná výhra vyšla na Michala. Ale postupně lodičky dohořely všem. Pak už jsme se oblékli a šli na chvíli ven si něco zahrát na čerstvý vzduch. Rozdělili jsme se na dvě skupinky. Každá dostala ping-pongový míček a lžíci přidělanou na klacek. Úkolem bylo, aby nabrali míček na klacek, hodili jej vpřed. Takto museli přeházet míček až do cíle. Zvítězila skupina vedená Erikem. Pak jsme zahráli ještě nějaké další drobné hry. Když už se venku setmělo, sešli jsme se v klubovně u stromečku. Nejdříve jsme si zazpívali koledu Štědrej večer nastal a připili si na Vánoce a Nový rok dětským šampaňským. Pak už jsme si konečně rozdali dárečky, které jsme si navzájem donesli. Obdarovaný byl každý. Každý dal do společné hromádky nějaký dáreček a z té jsem pak losoval a každému dával. Každý dostal od Kartága dáreček – DVD s fotkami ze všech akcí z uplynulého roku a většina z nás dostala i něco od konkrétního dárce. Když jsme se vynadívali na naše dárky, oblékli jsme se a vyrazili se na chvíli provětrat ven. Na konickém náměstí jsme pak hráli na schovku. Taková stará obyčejná hra, ale stejně ji děti stále vyžadují. Po návratu do klubovny jsme si udělali večeři a pustili si k tomu krátká srandovní videa, dosažitelná na internetu. Pak už došlo i na nějaký film. Kolem jedenácté hodiny večerní jsme vyrazili na obvyklou noční vycházku. Protože byla celkem zima, nešli jsme až do Březska, ale jen na Badalku na Březský vrch. Tady jsme hned začali práskat petardy – jsou přeci Vánoce a bude Nový rok. Na Silvestra se neuvidíme, tak jsme toto museli využít nyní. Pak došly na řadu i rachejtle. Některé darovalo dětem středisko, jiné dítka pro tuto příležitost koupila sama. Byla to krása! Když už nebylo co práskat, vyrazili jsme zpět ke klubovně. Někteří otužilci chtěli na náměstí ještě něco hrát, ale to jsem zamítnul. V klubovně jsme se podívali ještě na jeden film a pak už jsme šli spát. Skauti sice museli být několikrát napomínání, aby se bavili potichu, ale moc jim to stejně nešlo. Nakonec usnuli i oni.
Ráno jsme si udělali na snídani vánočku s marmeládou a pustili si ještě film. Po něm jsme někteří šli ven vyzkoušet dárek – Fusbrok. Ale na střílení nebylo moc příznivé počasí a ani terč jsme pořádně neměli kam připevnit. Takže se nám nedařilo se ani pořádně trefit. Po desáté hodině jsme začali uklízet a v 11hodin jsme letošní besídku ukončili.