Výstava 100 let skautingu 23.6.2012 - dlouhá verze

Tento víkend končí několika měsíční výstava konaná ke 100 letům skautingu v Česku. Do Muzea hlavního města Prahy se na ni jeli podívat Vlaďa Hirt – Kartágo a Míša hynková z Kostelce na Hané. Protože měli v autě ještě 3 volná místa, přibrali s sebou Marka Vičara a Anetku Gottwaldovou. Tito dva budou v Praze poprvé, tak to bude pro ně o to větší zážitek. Vyjížděli jsme v 5 hodin ráno, abychom byli kolem 9hodiny v Praze. Cesta byla dobrá, takže jsme přijeli skoro přesně. Auto jsme zaparkovali na okraji Prahy a odsud jsme jeli ze stanice Černý most metrem. Nejprve jsme navštívili skautskou prodejnu, kde jsme si nakoupili potřebné věci. Marek si pořídil hezký zavírací nůž. Pak už jsme se opět metrem přesunuli na vlastní skautskou výpravu. Těsně před muzeem si Marek skopnul palec u nohy, až mu z něj tekla krev, protože měl jen nazouváky. Kartágo mu to lehce umyl, ale naštěstí to nebylo tak hrozné, takže i přes Markovu bolest jsme pokračovali k výstavě. Za cenu vstupného byly přístupné všechny expozice. Nejprve jsme se podívali na 3D model staré Prahy. Byla to krása. Taky ta digitalizace trvala 3 roky. Pak jsme se vrhnuli konečně na skautskou výstavu. Kartágo myslel, že bude trošku větší, ale i tak to bylo hezké. Měli tam udělanou i takovou malou klubovnu, video prezentaci, audio prezentaci, kroje, historii atd. Samozřejmě, že nemohla chybět společná fotka. Pak jsme prošli zbytek expozic muzea: pravěk, starověk a výstavu obrazů. Bylo kolem 13té hodiny a my se vypravili na Vyšehrad. Chceme navštívit hrob zakladatele českého skautingu Antonína Benjamína Svojsíka. Našli jsme také hrob Vlasty Koseové, zakladatelky dívčího skautingu u nás. Oběma jsme položili na hrob květinu lilie. Chtěli jsme se také podívat k hrobu Václava Havla, ale ten jsme bohužel nenašli. Pak už jsme se vydali k metru a na Václavské náměstí, kam se Anetka s Markem moc těšili. Metro nás vyplivlo přímo uprostřed námětí, takže jsme nemuseli chodit nikam daleko. Prošli jsme směrem dolů, kde se ozývala nějaká hudba. Nakonec jsme zjistili, že tu má vystoupení nějaký policejní soubor hrající na bubny, dechové nástroje atd. poslouchalo se to dobře. Ale čas nás tlačil, tak jsme se šli podívat ještě na Ovocný trh, co všechno se tu prodává. Ovoce tu byly všeho všudy 3 stánky, jinak samé upomínkové předměty. Anetce s Markem se nejvíc líbily čarodějnice, které, když se tlesklo, se začaly srandovně řehtat. To ti dva pak tleskali pořád. Bohužel náš čas se chýlil ke konci a my už museli k autu. Jeli jsme zase metrem a jak jinak, nejoblíbenější věcí těch dvou prťat byly jezdící schody. Z Prahy jsme vyjížděli až kolem 17hodiny. Kvůli uzavírce jsme chvíli bloudili, ale pak už hurá domů. Tam jsme dojeli po deváté hodině.