Oslavy 90 let založení skautingu v Konici 18.9.2010 - dlouhá verze

Dnes po měsíčních přípravách nastal den D. Čekají nás Oslavy 90let založení skautingu v Konici. Tato akce je určena i pro širokou veřejnost a pozvány jsou všechny oddíly z prostějovského okresu. Sešli jsme se už ráno v 9h, abychom všechno stihli nachystat. Z Konice jsme chystali nebo se účastnili všichni tito: Anetka Gottwaldová, Beky Leckie, Kája Koutný, Gabča a Eliška Smolíkovy, Terka Greplová, Ráďa Pitour, Míša Mlynářová, Honza Rozsíval, Mates Hudák, Jarek Šincl, Erik Leckie, Kuba Gottwald, Ráďa Švec, Peťa Lehký – Naháč, Honza Novák – Hrom, David Hirt – Svišť, Radim Eliáš – Had, Honza Hájek – Hans, Jana Pracná, Zbyňa Švec – Býk, Jarek Procházka – Mravenec, Honza Procházka, Jarek Nedbal – Jogin, Jana Nedbalová – Cecilka, Lukáš Hejda – Shrek a Vlaďa Hirt – Kartágo. Nejdřív jsme museli natahat všechny věci z klubovny do parku. Naštěstí se park nachází hned vedle klubovny, tak nám to šlo celkem rychle. Pak už jsme se vrhli do práce. Začali jsme chystat lavičky pro návštěvníky, stavět tee-pee a stan typu A na ukázku, jak bydlíme na táboře. Shrek si vzal na starosti stánek s občerstvením, kde jsme použili starý hangár. Uzeniny, brambůrky, sladkosti, kolča a další dobroty se úspěšně chystaly. Na podiu jsme postavili „mixážní pult“ na hudbu a umístili tombolu, kterou mohli účastníci vyhrát. Čas zahájení se neúprosně blížil a my zjišťovali, že bychom ještě hodinu potřebovali. Ale nedalo se nic svítit. Poslední detaily jsme dořešili v průběhu akce. Od 13h se tu už začali scházet návštěvníci. Nejdřív několik skautů z Prostějova a pak už i rodiče s dětmi nebo i samy odrostlejší děti.
Ve 14h Kartágo oficiálně zahájil Oslavy 90 let založení skautingu v Konici. Nejdřív návštěvníkům připomněl, proč jsme se tu vlastně sešli. Že devadesátka je kulaté číslo, které stojí za to oslavit. Po přivítání řekl pár slov o současném skautingu a o tom, co všechny dnes čeká. Padlo tu také poděkování všem sponzorům, díky nímž jsme mohli akci uspořádat: p.Fiala – poslanec ČR, město Konice, fa Mrňka – eurookna Konice, fa Matoušek CZ – Jevíčko, p.Hirt, p. J.Vlček – penzion Pohoda Šubířov, p.Smolík, hostinec U Andělky a několik dalších drobných sponzorů. Za svou činnost v Konickém skautingu a za jeho obnovení po revoluci, byli oceněni br. Ladislav Šín – Bor a Leopold Färber – Akela. Z rukou p. Coufala (za konickou ODS) obdrželi pamětní medaile. Oba pak měli pár slov k návštěvnkům. Bor nás pak ještě seznámil s historií konického skautingu. Přítomen tu byl také poslední zakládající člen p.Kýr.
Mezitím už děti řádili na osmi stanovištích, kde plnily rozličné úkoly: střílely ze vzduchovky, z vodní pumpy, vázaly uzly, luštily šifru, poznávaly rostliny, házely granátem, chodily přes překážky po slepu a skákaly v pytlích. Všichni se dobře bavili a kdo chtěl, mohl se občerstvit dobrotou z udírny a dát si něco dobrého k pití. Velkým lákadlem pro všechny děti byl také sponzorským darem zapůjčený nafukovací skákací hrad. Na něm se všechny děti dosyta vyřádily. Taky měl Had co dělat, aby trochu udržel na uzdě huberťáky, kteří dělaly různá salta, velké skoky a další opičárny. Kdo měl splněná všechna stanoviště, mohl si jít do Infostanu pro balíček s odměnou. Navíc ještě na každém stanovišti dostal každý bonbón za splnění úkolu.
V průběhu celé akce měli svůj program také naši členové. Asi největší zájem návštěvníků měly dřevárny. Jsou to takové bitky dřevěnými zbraněmi obalenými molitanem. Předváděli je Shrek s Hadem, kteří se těchto bitev zúčastňují. Jejich ukázka sklidila obrovský potlesk. V průběhu odpoledne ještě následovaly ukázky házecích modelů. Ty předváděl i s komentářem Mates. Pravidelně se zúčastňuje různých soutěží. Jedno letadýlko pak hodil na ukázku mezi diváky. Poté Svišť předvedl závodní modely aut, řízené rádiem. Také se zúčastňuje různých soutěží. Ukázky jízd doplnil také výkladem zajímavostí i technických údajů. Poslední ukázkou našich členů bylo rozdělání slavnostního ohně. Erik a Mates slavnostně zapálili malou hranici a pak jsme společně se všemi skauty a návštěvníky zazpívali píseň Červená se, line záře.
V průběhu dne Shrek prodával tombolu. Losy tu byly s přímou výhrou (nachystáno bylo 97 cen) i losy postupující do slosování. V 17 hodin začalo losování těchto postupujících losů. A vyhrát mohl každý hodnotné ceny: digitální přehrávač, varnou konvici, toastovač, žehličku, bobek pod nohy, dárkový koš, proutěný koš, ventilátor, pánev a granko hrneček s kakaem. Nejvíce cen z losované tomboly si odnesly děti z našeho oddílu. Určitě nás potěšilo, že měly šťastnou ruku při tahání losů. Celý den také návštěvníci mohli sledovat fotovidea z našich akcí. V průběhu celého zábavního odpoledne nás v parku navštívilo zhruba na 100 dětí a 80 dospělých, jak skautů, tak i neskautů. Myslím, že to nebyla zase tak špatná účast, ale za deset let se nás tu sejde určitě ještě víc.
Po zapálení slavnostního ohně jsme si ještě pověděli několik slov a pak už bylo oficiální ukončení našich velkolepých oslav. Většina našich členů co tu zůstala, se chopila práce a začali jsme uklízet park. Zbourali jsme stavby, poodnášeli věci do klubovny, uklidili odpadky. Když bylo vše hotovo, děti odjely domů, sešli jsme se my organizátoři a pomocná síla našeho roverského kmene Scoa´teal u ohně. Tady jsme při jeho teplém plápolání, se „štěňátkem“ a dobrotami z udírny probrali právě proběhlou akci a zaslouženě si po měsíci příprav a celém doorganizování odpočinuli. Nejen o dnešních oslavách jsme debatovali až do půlnoci a pak jsme se rozešli všichni domů.
Druhý den v neděli nás čekalo už jen douklízení tyčí od tee-pee, podsady, úklid klubovny a odvoz zapůjčených věcí. Ted už můžeme pomalu přemýšlet, jakou oslavu uděláme za deset let při Stoletém výročí.