5. ročník Akce Noční Konice 16.-17.4.2010 - dlouhá verze

Letos už je to takový polojubilejní ročník Akce Noční Konice. Tuto hru už totiž pořádáme popáté! A těší se stále větší oblibě. Na schůzce vlčat jsme trochu pouklízeli klubovnu a před čtvrtou hodinou už se začaly sjíždět i ostatní oddíly. Nejdřív dorazili dítka s Gabčou z Čech pod Kosířem, něco po čtvrté dojeli z Kostelce na Hané a dál tu byli ještě 3 neskauti z Konice. Z oddílu z Konice se účastnili: Honza Rozsíval, Anetka Gottwaldová, Beky Leckie, Marek Vičar, Erik Leckie, Peťa Lehký - Naháč, Mates Hudák - Hudy, Jarek Šincl, Patrik Sedláček – Juan, Kuba Gottwald, Tom Pajchl, Arna Rozehnal. Z roverů a vedení tu byli: Filip Pírek – Flipr, Jana Pracná, Honza Novák – Hrom, Michal Hejl a Vlaďa Hirt – Kartágo. Zahájili jsme už tradičně Skautskou hymnou a poté Kartágo krátce řekl něco k Svátku skautů a Dni Země. Na jejich počest se tato akce také pořádá. Slova se ujal i Akela, který nás tu byl navštívit. Po zahájení se dítka rozdělila do dvou skupin. Jedna s Janou dělala rukodělky, taková hezká papírová srdíčka, kytičky nebo korálky. Druhá polovina, ta větší, vyrazila s Kartágem do přírody hrát bojovou hru. Účastníci tu byli rozděleni do dvou skupin: partyzáni a pohraničníci. Partyzáni měli za úkol překročit hranici a dostat se na vrch kopce, kde byli před pohraničníky v bezpečí. Ti je ale mohli zneškodnit strhnutím fáborku. První polovina hry nabyla nudného charakteru, protože partyzáni se báli překročit hranici a pohybovali se ve velké vzdálenosti i mimo vyhrazené území. Po změně stran se situace trochu zlepšila. Partyzáni byli trochu odvážnější, přesto ale hodně opatrní. Počet chycených partyzánů byl velmi těsný, a proto bylo těžké určit vítěze. Nakonec zvítězilo družstvo s kapitánem Anetou. Po návratu do klubovny už byla skoro nachystaná večeře. Dítka se většinou chopila balónů nebo hrála něco jiného. Po večeři už se mohli pomalu chystat na „Akci Noční Konice.“ Roveři se zatím rozeběhli umístit informace na stanoviště. Po jejich návratu už byl nástup a rozdělení do hlídek. Celkem tu bylo 36 dětí a byli rozděleni do sedmi hlídek po 5ti lidech. V půl deváté byli všichni připraveni vyběhnout do terénu. Vstupenkou jim bylo vyluštění moudra, které bylo zašifrováno. Hotovo to měli všichni za chvíli. Chvíli po hlídkách vyběhli do terénu i chytači (roveři), kteří měli za úkol hlídky chytat. Někteří si to však vysvětlili tak, že se schovávali a na hlídky vybafli. Jinak na hlídky čekalo po celé Konici 15 různých stanovišť s rozličnými úkoly a otázkami. Pro většinu hlídek bylo nad jejich síly je obejít všechny, tak si vybraly jen některé. Na trati je čekalo například: pexeso, kdo doběhne nejdál, napsat významné osobnosti, které byly skauty, nakreslit sokola na sokolovně, opsat nápis z pamětní desky, podívat se co je vyobrazeno nad vchodem hřbitova, atd. Ukončení bylo v půl jedenácté a stihli to všichni v pořádku. Ztráty na dětech nebyly zaznamenány. Po hodině odpočinku v klubovně, kdy už probíhalo pozvolné vyhodnocování výsledků, byl znovu nástup. Tentokrát jen pro dobrovolníky. V plánu byla vycházka do Březska na skluzavku. Protože už bylo půl dvanácté, auta už moc nejezdila, šlo se nám po kraji silnice pohodlně. Na místo jsme orazili asi za půl hodinky. Skluzavka byla ihned v obležení. Někdo se klouzal, jiní si jen sedli na kmen a klábosili. Asi po půl hodině jsme vyrazili zpět ke klubovně. Tady už někteří spali, jiní pod vedením Jany dělali ozdoby z korálků. Ti starší se rozhodli, že budou hrát flašku. Postupně už ale všichni začali ulehávat do spacáků.
Ráno většinu probudilo odbíjení kostelních zvonů hned v sousedství. Někteří už pak neusnuli a začali klábosit. Oficiální budíček byl však až v osm hodin. To už většina byla vzhůru a někteří už měli i sbaleno. Ke snídani byli rohlíky s marmeládou. Kdo chtěl, mohl si vzít salám, který zbyl od večeře. Pak většina dětí vyběhla ven na sluníčko zahrát si nějakou hru nebo si sednout na zídku a klábosit. V deset hodin bylo vyhlášení výsledků. Všichni netrpělivě očekávali, jak dopadnou. Nakonec první místo z loňského ročníku obhájila jen Aneta Urbanová.
1.místo 83b (odměny: CD Jestřáb vypráví, mapa konicka) Erik James Leckie (Konice), Aneta Urbanová (Kostelec na Hané), Mája Kotrlová (Kostelec na Hané), Míša Suchánková (Kostelec na Hané), David Jamrich (Čechy pod Kosířem).
2.místo 75b (odměny: peněženka, mapa konicka) Peťa Lehký (Konice), Mates Hudák (Konice), Elenka Protivánková (Kostelec na Hané), Domča Vysloužilová (Kostelec na Hané), Michal Sekanina (Kostelec na Hané).
3.místo 67b (odměny: látkové frisbee, mapa konicka) Honza Rozsíval (Konice), Jarek Šincl (Konice) Nikola Trundová (Konice-neskautka), Saša Tomanová (Kostelec na Hané), Terka Staneková (Kostelec na Hané), Verča Hlavinková (Čechy pod Kosířem).
4.místo 56b Anetka Gottwaldová (Konice), Kája Hynková (Kostelec na Hané), Anička Kovalčíková (Kostelec na Hané), Marťa Hlavinka (Čechy pod Kosířem), Mirek Řezníček (Čechy pod Kosířem).
5.místo 52b Patrik Sedláček (Konice), Kája Kamená (Konice-neskautka), Eva Voráčová (Kostelec na Hané), Zuzka Turnová (Kostelec na Hané), Robik Protivánek (Kostelec na Hané).
6.místo 48b Kuba Gottwald (Konice), Beky Leckie (Konice), Kája Vičarová (Konice-neskautka), Domek Spurný (Kostelec na Hané), Verča OšŤádalová (Kostelec na Hané).
7.místo 48b a horší čas Arna Rozehnal (Konice), Marek Vičar (Konice), Tom Pajchl (Konice), Nikola Látalová (Kostelec na Hané), Leonka Voráčová (Kostelec na Hané).
Po vyhlášení výsledků už nám zbylo jen douklízet klubovnu, radovat se z vyhraných cen a diplomů. Dostalo se však i na poražené. Každé družstvo dostalo balíček Bon-pari. Účastníci se už pomalu rozjíždějí domů a nám nezbývá, než se těšit na další ročník.