Liškyjáda 4.ročník 8.-9.5.2009 - dlouhá verze

Na letošní ročník Liškyjády jsme se opět těšili, zvláště proto, že bude na dva dny. Přesto bohužel dorazilo jen 5 dětí: Kuba Gottwald, Anetka Gottwaldová, Arna Rozehnal, Jarek Šincl a Jana Pracná, která nás čekala ve Ptenském Dvorku. Dále jsme jeli Michal Jeřábek, Vlaďa Hirt – Kartágo a přímo na místo dorazil Lukáš Hejda – Shrek. Na chvíli za námi dorazil na nádraží Jogin, aby nám předal skautský prapor konického střediska. Pak už jsme ale vyrazili vlakem na cestu směr Ptenský Dvorek. Dorazili jsme sem za chvíli. Na nádraží nás už čekala Jana, aby dovedla dítka na místo konání Liškyjády na turistickou základnu ve Ptenském Dvorku. Kartágo pak ještě počkal na Míšu z Kostelce, které přijela později a společně ještě počkali na dítka ze Ptení. Společnými silami se pak všichni také dostali na místo. Někteří už byli ubytovaní, ostatní je hned napodobili. Bydleli jsme v pěkných chatkách, kde si každý hned našel svoje místo. Pořádající Chiaksee už byl na místě a dolaďoval poslední věci pro zahájení. Než bylo zahájení tak všechna děcka řádila na potoku, nad kterým byla napnutá lana. Samozřejmě, že jich tam muselo být víc a nenapadlo je nic lepšího, než ta lana rozhoupat. Ze začátku to byla sranda. Ale pak se Arna pustil a žuchl sebou do potoka. A tím jak pustil lano tak zapružilo a do potoka se také poroučeli Kuba s Jarkem. Všichni tři byli mokří, někdo víc jiný míň, ale aspon částečně se museli převléct všichni. Zahájení bylo již za chvilku a my se sešli před chatkou, abychom zahájili Liškyjádu Skautskou hymnou. Pak už začalo rozdělování do soutěžních skupinek. To se samozřejmě neobešlo bez požadavků dětí, kdo chce být s kým atd. Nakonec to však Chiaksee rozdělit zvládl. Pak jsme už my vedoucí odešli pod vedením Jany na stanoviště. Letošní Liškyjáda byla zaměřená na zdravovědu, první pomoc, spolupráci a skauting. Celkem byli 4 družinky, které postupně vybíhali na dvoukilometrovou trať. Ta byla značená fáborky, takže nebylo kde se ztratit. Některé úkoly byly pro družinky lehce zvládnutelné, jiné jim dali zabrat mnohem více. Vyskytly se zde úkoly jako: zjistit životní funkce zraněného, sestavit skautský kroj, vypsat jaké jsou v ČR kraje, zlomenina, transport zraněného, stabilizovaná poloha apod. Po doběhnutí všech hlídek do cíle panovaly rozhovory, kdo se asi jak umístil. To všechno se ale dovědí až další den. Nyní ale byla volná zábava. Utvořily se dvě skupinky: jedna lozila po lanech nad potokem a druhá čutala fotbálek na hřišti. Touto zábavou prokládanou ještě dalšími hrami jsme se dočkali večera. Byl už čas rozdělat oheň, aby si dítka mohla opéct večeři. Rozdělání ohně padlo na Jarka a Kubu, aby si to vyzkoušeli na Svojsíkovy závody, které se konají hned další týden. Nakonec se jim to s radami Kartága a dalších povedlo. Ohýnek plápolal a my jsme se mohli těšit na opečenou večeři. Večer byla naplánovaná stezka odvahy a Chiaksee si před ní nemohl odpustit, aby dětem vyprávěl krátký horor. Někteří měli nahnáno už předtím, ale bez hororu by to nebylo ono. Nakonec osamotě nechtěl jít nikdo, tak chodili dvojice. Trasa byla vyznačená hořícími svíčkami, tak nebylo kde zabloudit. Ma trase seděli Michal a Shrek, aby se pokusili některé děti ve tmě vystrašit. Celkem se jim prý dařilo. Nakonec trasu prošel Kartágo s několika dobrovolníky, aby posbírali svíčky. I na ně si Michal se Shrekem počíhali, aby je vystrašili. U několika dítek se jim to povedlo. Dnešní den se chýlil ke konci a proto jsme jej zakončili hraním na kytaru u táboráku. Ráno kluci přiběhli za Kartágem, že mají pomalované obličeje. A chtěli po něm, aby jim řekl, kdo jim to udělal. Kartágo to samozřejmě nevěděl. Pomalovaná byla všecka děcka, asi proto, aby si nemohla závidět. Prej jim to v noci udělala Jana, ale…pssst, nikomu nic neříkat ;o) Až asi po hodině a půl Arna ještě zjistil, že má i nalakované nehty na rukou. Po snídani bylo ještě dost času zahrát několik her. Tato doba uběhla rychle a na řadě byl oběd. Chiaksee udělal z různých zásob dětí guláš a mohlo se jíst. Pak už přišlo na řadu vyhlášení výsledků, dlouho očekávaná chvíle. Pro první tři místa byly připraveny jako vždycky dorty. Na čtvrtém místě skončila družinka kluků z Konice, třetí místo obsadily holky ze Ptení, na druhém místě byl Arna a kluci ze Ptení a první místo urvala smíšená skupinka ze Ptení. O dorty se pak vítězové podělili i s ostatními, takže jsme si pochutnali všichni. Pak už zbyl jen čas na úklid a trochu hraní. Rozloučili jsme se s děckama ze Ptení, Chiakseem a vyrazili jsme se Shrekem k autu, aby nás dovezl domů.